خمیر ترش

درجه دشواری
ساده
وعده غذایی
نان
ارسال کننده
ارسال شده در
آرد
50 گرم
آب
50 میلی لیتر
خمیر ترش

خمیر ترش یکی از قدیمی ترین خمیر های تهیه شده در جهان است. تاریخ مستند ثبت شده از آن بر می گردد به ۳۷۰۰ سال پیش از میلاد در سوئد اما تحقیقات تاریخی نشان می دهد که چند هزار سال قبل از این تاریخ آن را در بخشی از خاورمیانه بنام هلال حاصلخیز که کشورهای مشتمل بر عراق، ترکیه، بخشی از مصر و اطراف دریای مدیترانه می شد تهیه می کردند.

این استارتر برای تهیه خیلی از نان ها حجیم، بعضی کوکی ها و کراست پیتزا و … استفاده می شود. عطر و طعم نان های تهیه شده با استفاده از خمیر ترش بسیار قویتر از آنهایی است که با مخمر تهیه می شوند.

تخمیر در خمیر ترش توسط همبستگی طبیعی باکتری لاکتوباسیلوس‌ با مخمر طبیعی در آرد انجام می شود.

تهیه آن بسیار ساده است ولی نیاز به مراقبت و توجه روزانه دارد. انواع مختلف خمیر ترش با آردهای گوناگون تهیه می گردد که هر کدام مصرف خاص خودش را دارد و در این پست ساده ترین نوع آن با آرد معمولی را ذکر می کنیم.

 1. یک شیشه بزرگ را انتخاب کنید و آن را وزن کنید و وزنش را روی آن بنویسید.
 2. آب و آرد را در ظرفی مخلوط کرده تا حالت خمیری بگیرد خیلی نیاز نیست هم بخورد فقط تا حدی که آرد مخلوط نشده باقی نماند.
 3. خمیر را به شیشه منتقل کنید و در دمای محیط قرار دهید. فقط فراموش نکنید که درب شیشه را نباید ببندید.
 4. از اینجا به بعد باید حواستون به تغذیه روزانه خمیر باشد وگرنه باکتری ها می میرند و تخمیر خراب می شود.
 5. بعد از گذشت دوازده ساعت تخمیر بطور کامل شروع می شود و وقتی یکروز از زمان رهاسازی خمیر در شیشه گذشته بود موقع تغذیه اولیه است. در این مرحله باید دوباره 50 گرم آرد و 50 گرم آب روی خمیر ریخته و با قاشق کاملا مخلوط کنید تا با خمیر اولیه ترکیب شود و شیشه را در مکان خود قرار دهید.
 6. روز بعد شیشه را روی ترازو گذاشته و 100 گرم از خمیر را خارج کرده و دور بریزید و 100 گرم آرد به همراه 100 گرم آب به آن اضافه کنید و مخلوط کنید.
 7. روز چهارم 150 گرم از خمیر را دور ریخته و 100 گرم آب به همراه 100 گرم آرد اضافه و مخلوط کنید.
 8. روز پنجم 200 گرم از خمیر را دور ریخته و 150 گرم آرد و 150 گرم آرد اضافه و مخلوط کنید.
 9. روز ششم 250 گرم از خمیر را دور ریخته و 200 گرم آب و 200 گرم آرد اضافه و مخلوط کنید.
 10. روز هفتم خمیر شما آماده است و می توانید استفاده کنید.
 11. در طول این روزها هر بار که خمیر را تغذیه می کنید شاهد تخمیر آن هستید و ابتدا چند ساعتی بالا می آید و دوباره کمی افت می کند.
 12. برای نگهداری آن دو روش وجود دارد:
 13. اگر بخواهید در دمای محیط نگهداری کنید که تقریبا به صرفه نمی باشد باید هر روز مانند روز ششم و به همان اندازه از آن دور ریخته و دوباره تغذیه اش کنید.
 14. روش دوم می توانید روی آن را محافظ غذا گذاشته و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید و در یخچال قرار دهید. دمای یخچال طوری هست که باعث مرگ باکتری ها نمی شود ولی سرعت رشد آنها را به شدت کاهش داده برای همین نیاز به تغذیه زیاد ندارند. فقط در این روش هر زمان بخواهید از آن استفاده کنید باید 12 ساعت تا یک روز قبل از مصرف از یخچال خارج کنید و در دمای محیط بگذارید تا فعالیت باکتریها دوباره زیاد شود.

بدون دیدگاه، اولین دیدگاه را بنویسید!

برای ارسال دیدگاه در باید ابتدا وارد شوید